Prawidłowa higiena jamy ustnej

Należy utrzymywać nienaganną higienę jamy ustnej jeśli implanty mają długo spełniać swoją funkcję.
Przez pierwsze godziny po zabiegu po zabiegu nie powinno się jeść, jak również unikać w dniu zabiegu gorących pokarmów.

Zalecane jest wyeliminowanie przez kilka dni potraw mącznych, mleka i skwaszonych produktów mlecznych oraz pokarmów, które osadzają się na zębach i utrudniają higienę jamy ustnej.

Należy również maksymalnie ograniczyć palenie tytoniu w ciągu 48 godzin a najlepiej rzucić palenie ponieważ zwiększa ono ryzyko odrzutu wszczepów.

higienaIm wcześniej nastąpi powrót do mycia zębów szczoteczką tym lepiej. Widoczną na powierzchni dziąsła śrubę gojącą implantu również można delikatnie umyć szczoteczką, tak aby nie była pokryta nalotem. Zanieczyszczone dziąsło wokół implantu stanowi swoiste wrota do rozprzestrzeniania się zakażenia mogącego doprowadzić do powstania zapalenia kości oraz odrzutu wszczepu.

higiena2
Jamę ustną należy płukać płynem dezynfekcyjnym 2-3 razy dziennie – głównie po wieczornym myciu zębów, przed snem.
Jeśli żywotność tak implantacji jak i potem powstałych na niej zębach ma być długa to potrzebna jest duża doza samodyscypliny.
higiena3
Pacjent musi uczestniczyć w utrzymaniu efektu implantacji, aby zapobiec powstawaniu stanów zapalnych śluzówek. Nie może być już mowy o zapominaniu umycia zębów. Piękny uśmiech będzie towarzyszył Państwu przez wiele lat tylko przy ścisłej współpracy z lekarzem.
higiena4
Wieloletnia radość z uzupełnienia protetycznego na implantach zależy nie tylko od utrzymywania wysokiego poziomu higieny przez pacjenta, lecz również od zabiegów oczyszczania profesjonalnego wykonywanych w gabinecie higienistki stomatologicznej.
Zazwyczaj zabiegi te łączy się z rutynową wizytą kontrolną, ale niektórzy pacjenci wymagają dodatkowego oczyszczania łączników tytanowych nawet co trzy miesiące.

Pacjenci najczęściej jeśli nic nie boli unikają jak ognia gabinetu stomatologicznego. Czasem gdy coś złego dzieje się ze wszczepem jedynie lekarz może to stwierdzić, dlatego trzeba dać mu szanse kontroli klinicznej i radiologicznej.