Przebieg zabiegu

Zabieg wszczepiania implantów zębowych składa się z części chirurgicznej i protetycznej –

Od momentu implantacji do wykonania nadbudowy protetycznej upływa od 3 do 6 miesięcy. Jest to zależne od umiejscowienia implantu i indywidualnych właściwości gojenia się organizmu. W okresie gojenia się miejsce implantacji zaopatrzone jest w tymczasową protezę zębową, co umożliwia pacjentowi normalne funkcjonowanie w życiu codziennym.

Operacja implantacji wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym (rzadziej w ogólnym) i jest bezbolesna. W ciągu kilku dni po zabiegu można spodziewać się jednak, że jama ustna będzie spuchnięta i obolała, ale zwykle nie jest to większa dolegliwość jak po usunięciu zęba mądrości.

Umieszczenie wszczepów –

Za pomocą precyzyjnej operacji technicznej, chirurg umieszcza w Twojej kości szczękowej małe podobne do śrubek, wykonane z tytanu elementy – wszczepy. W uproszczony sposób można powiedzieć, że będą one służyły za korzenie Twoim nowym zębom. W całkowicie bezzębnej szczęce umieszcza się zwykle od pięciu do sześciu takich wszczepów. Operacja trwa od 2 do 3 godzin i jest zwykle wykonywana przy zastosowaniu miejscowego znieczulenia. Pacjent nie doświadcza żadnych przykrych wrażeń ani podczas operacji, ani po niej.

Okres gojenia –

Aby wszczepy mogły przyjąć się w szczęce – co nazywamy osteosyntezą – musisz być przygotowany na obywanie się bez swojej protezy w ciągu jednego do dwóch tygodni po umieszczeniu wszczepów. Jeśli pozostały Ci niektóre z własnych zębów, możesz na ten okres otrzymać tymczasowy most. Po upływie gojenia możesz używać swoją dawną protezę zasadniczo w ten sam sposób co przedtem. Okres gojenia trwa zwykle od 3 do 6 miesięcy, w zależności na przykład od tego czy górna, czy dolna szczęka została poddana zabiegowi.

Przytwierdzenie wsporników –

Gdy osteosynteza wszczepów dobiegła końca i zostały one na stałe umocowane w kości szczękowej, odbywa się następny etap. Tym razem chirurg przytwierdza do wszczepów łączniki, zwane także wspornikami. Łączniki te przechodzą przez dziąsła i przytwierdzony do nich zostaje następnie most. Twoje nowe zęby zostaną wykonane na samym końcu, w przeciągu kilku tygodni po przytwierdzeniu wsporników.

Praca nad protezą –

Praca nad Twoim nowym, wszczepionym mostem rozpoczyna się od pobrania wycisków jamy ustnej. Po dokonaniu tej czynności ma miejsce 5-6 kolejnych wizyt, w ciągu których dentysta w porozumieniu z Tobą zdecyduje o wyglądzie mostu i zębów. Po upływie kolejnych 3-4 tygodni Twój cel zostanie osiągnięty – otrzymasz nowy, wsparty na wszczepach most. Możesz na powrót cieszyć się stałymi zębami, które z całym prawdopodobieństwem będziesz odczuwał jako część swojego własnego ciała. Twój nowy most musi być regularnie doglądany i kontrolowany, zupełnie tak samo jak gdybyś miał swoje własne naturalne zęby.