Z powodów estetycznych u niektórych pacjentów można stosować implanty ceramiczne z tlenku cyrkonii. Zainteresowanie materiałami ceramicznymi w implantologii istnieje od kilkudziesięciu lat. Możliwości zastosowania ceramiki w implantologii wynikają z chęci zamiany elementów metalowych – implantów i łączników, w celu uzyskania szczególnego efektu kosmetycznego, jaki posiada i nadaje tkankom przeświecając przez nie cyrkon w kolorze tkanek zmineralizowanych.
Ponadto ceramika ta wykorzystywana jako elementy odbudowy protetycznej czyni efekty estetyczne przewyższające niejednokrotnie własne uzębienie. Do tych materiałów zalicza się aluminę a ostatnio szczególnie ceramikę cyrkoniowa. Dla celów implantologicznych wykorzystuje się ceramikę cyrkonowa najwyższej jakości, dzięki temu możemy w niektórych przypadkach klinicznych uniknąć efektu podkonturowości implantu w strefie estetycznej. Implanty ceramiczne są proponowane jako jednoczęściowe, przez-śluzówkowe. Możliwości implantów ceramicznych odbiegają od implantów tytanowych. Ten rodzaj implantów, ich kształty, powierzchnie wymagają specjalnych procedur klinicznych jak i wysokich umiejętności chirurgicznych lekarza. Tytan i cyrkonia są minerałami nie występującymi w postaci metalu, ich właściwości są odmienne w wielu punktach.
Liczba publikacji dotyczących tytanu, implantów tytanowych sięga setek tysięcy, ceramicznych brak jest znaczącej liczby publikacji. Pierwsze prace z wykorzystaniem implantów ceramicznych w badaniach u zwierząt, powstały przeszło 40 lat temu, są autorstwa prof. Rami Sandhausa, Ingwar Branemark jest pionierem śródkostnej implantologii tytanowej, Rami Sanhaus jest pionierem implantologii ceramicznej.
Wszystkie elementy mogą być wytwarzane przy wykorzystaniu znanych technik związanych zarówno z protetyka konwencjonalna jak i procedurami zaawansowanymi jak procesowanie i obróbka CAD/CAM. 5-letnie obserwacje 3-punktowych mostów cyrkoniowych opartych na naturalnych zębach nie wykazały żadnych pęknięć, czy uszkodzeń pracy protetycznej. Firma Bredent produkuje implanty White Sky. Straumann prowadzi badania nad możliwością wyprodukowania implantów ceramicznych hybrydowych. Również Nobel-Biocare zaprezentowała prototypy implantów ceramicznych: jednoczęściowych i dwuczęściowych, połączonych z tytanowa częścią do śluzówkową.
Kontakt
Gabinet Stomatologiczny 81 746 24 53
Laboratorium Protetyczne 81 746 15 59
e-mail: info@implanty.net.pl
Adres
ul. Droga Męczenników Majdanka 15
20-325 Lublin
Na skróty