Narkoza
Znieczulenie ogólne, nazywane potocznie narkozą, jest działaniem kontrolowanym oraz tymczasowym, mającym na celu zniesienie odruchów, świadomości oraz czucia u pacjenta. W praktyce pozwala na bezproblemowe przeprowadzenie Pacjenta przez zabieg terapeutyczny i nie obarcza go przykrymi wspomnieniami czy doznaniami z całego procesu.
Znieczulenie ogólne w leczeniu stomatologicznym wykorzystywane jest
w przypadkach rozległego leczenia zachowawczego ale przede wszystkim
w chirurgii stomatologicznej i ortognatyce. Narkoza jest idealnym rozwiązaniem dla osób z utrudnionym kontaktem oraz dotkniętych dentofobią.
Narkoza leży w kompetencjach lekarza anestezjologa. Do jego zadań należy bezpieczne wprowadzenie Pacjenta w znieczulenie ogólne, utrzymanie go w trakcie trwania zabiegu oraz wybudzenie chorego po skończonej operacji.
Do przeprowadzenia zabiegu stomatologicznego w narkozie potrzeba jest dwóch zespołów: dentystycznego oraz anestezjologicznego. Cały proces może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych (najczęściej) lub bloku operacyjnego.
W obu przypadkach, miejsce powinno być wyposażone w aparaturę do monitorowania parametrów życiowych oraz zestaw przeciwwstrząsowy w razie nagłych wypadków. Dba się o zasady aseptyki i antyseptyki, aby zapobiec niepotrzebnym zakażeniom.
Narkozę można przeprowadzić, podając leki w formie wziewnej, dożylnej albo łącząc obie metody. Po zebraniu wywiadu anestezjologicznego oraz analizie podstawowego zestawu badań dodatkowych, lekarz dokonuje wstępnej kwalifikacji.
W razie silnego stresu czy lęku, anestezjolog może posłużyć się podaniem leków uspokajających jeszcze przed wykonaniem znieczulenia.
Znieczulenie ogólne przy pewnych typach zabiegów bywa koniecznością. Przeprowadzona przez profesjonalistów narkoza to bezpieczna, komfortowa i nowoczesna metoda radzenia sobie ze stresem oraz nieprzyjemny odczuciami, związanymi z leczeniem zębów.