Paweł Aleksandrowicz - ZnanyLekarz.pl

Profilaktyka stomatologiczna

Tylko od nas samych zależy jak długo będziemy się cieszyć zdrowym i pięknym uśmiechem. Naszym pacjentom uświadamiamy, że codzienna, właściwa higiena jamy ustnej jest nieodzownym warunkiem utrzymania zdrowych zębów do końca życia. W naszym ceterum medycznym wykwalifikowana higienistka stomatologiczna doradza pacjentom jak najlepiej dbać o zęby. W specjalnie przygotowanym gabinecie higieny pomaga dobrać odpowiednią do naszych indywidualnych potrzeb szczoteczkę manualną, bądź elektryczną, pastę do zębów, płyn do płukania jamy ustnej, nitkę dentystyczną etc. spośród szerokiego asortymentu dostępnego na rynku. Wykorzystując specjalne fantomy, plansze edukacyjne, modele, przykładowe szczoteczki prezentuje jak najlepiej czyścić zęby.

profilaktyka stomatologiczna lublin
profilaktyka stomatologiczna

W ramach profilaktyki stomatologicznej oferujemy:

 • Scaling + polerowanie
 • Piaskowanie + polerowanie
 • Pakiet higienizacji (scaling + piaskowanie + polerowanie + lakierowanie)
 • Pakiet higienizacji (scaling + piaskowanie +polerowanie + lakierowanie + laser)
 • Pakiet higienizacji jako wstęp do wybielania
 • Scaling + piaskowanie przy implantach
 • Fluoryzację
 • Lakowanie – uszczelnianie bruzd
 • Szynę relaksacyjną – bruksizm
 • Szyny wybielające
 • Laserowe wybielanie zębów
 • Wybielanie zęba martwego
 • Wybielanie nakładkowe domowe (2 szyny + żel)

„Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor”

Dr n. med. Pawel Aleksandrowicz

Skaling

Skaling jest to zabieg polegający na usunięciu twardych złogów nazębnych, tworzących się przez mineralizację płytki nazębnej, zwanych kamieniem nazębnym. Tendencja do tworzenia się kamienia nazębnego jak i szybkość jego powstawania są cechami indywidualnymi, w dużym stopniu uwarunkowanymi składem śliny (wysoko zmineralizowana sprzyja szybszemu odkładaniu się kamienia).

Bardzo istotne są nawyki dietetyczne – spożywanie pokarmów bogatych w cukry lub skrobię, picie dużych ilości kawy, herbaty, palenie tytoniu znacząco przyspieszają odkładanie się kamienia nazębnego. Kamień nazębny pozostający na zębach, szczególnie ten poddziąsłowy, doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, w efekcie którego następuje jego zanik i odsłonięcie korzeni zębów (paradontoza).

Najczęściej zaleca się przeprowadzanie skalingu raz na pół roku. W naszym gabinecie zabieg skalingu wykonujemy skalerami ultradźwiękowymi firmy EMS z technologią NO-PAIN, polegającą na liniowych ruchach narzędzia co pozwala na przeprowadzenie szybkiego, precyzyjnego i bezpiecznego zabiegu przy niezrównanym komforcie. Skaler ze specjalną końcówką skutecznie usuwa kamień z obszarów wokół implantów, łączników, gwintów, uzupełnień i koron, chroni powierzchnie i tkanki miękkie wokół implantu, nie niszcząc ich.
Po skalingu wykonuje się polerowanie zębów przy pomocy gumek, szczoteczek i pasty (polishing) lub piaskowanie. W razie potrzeby u pacjentów z dużym stanem zapalnym dziąseł zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Piaskowanie

Piaskowanie zębów jest zabiegiem polegającym na usunięciu z powierzchni zębów osadu, powierzchniowych przebarwień oraz płytki nazębnej przy wykorzystaniu strumienia specjalnego stomatologicznego piasku o różnych smakach (wiśniowym, cytrynowym, miętowym, porzeczkowym) pod dużym ciśnieniem. Piaskowanie zębów najczęściej stanowi uzupełnienie zabiegu skalingu.

Piaskarka czyści trudno dostępne miejsca, których lekarz dentysta nie jest wstanie wyczyścić przy pomocy skalera oraz szczoteczki i pasty. W naszym gabinecie zabiegi piaskowania zębów są wykonywane przez wykwalifikowaną higienistkę przy użyciu piaskarki renomowanej szwajcarskiej firmy EMS.

Fluoryzacja

Fluoryzacja, czyli lakierowanie zębów lakierem fluorowym jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. W gabinecie dentystycznym stosowane są lakiery o znacznie podwyższonym stężeniu fluoru w stosunku do produktów stosowanych samodzielnie w domu, czyli past do zębów, płynów do płukania. Przewaga fluoryzacji profesjonalnej nad fluoryzacją domową wynika również ze znacznie wydłużonej podaży fluoru w stosunku do metod domowych.

Lakier, który zasycha na zębach uwalnia fluor przez wiele godzin. Zabieg fluoryzacji najkorzystniej jest wykonać po skalingu i piaskowaniu zębów. Fluoryzacja lakierem może być przeprowadzana już u najmłodszych dzieci – gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne. Lakier fluorowy używany u dorosłych jest bezbarwny i po zabiegu nie jest widoczny. Lakier fluorowy stosowany u dzieci ma barwę miodu ułatwiającą stomatologowi kontrolę ilości aplikowanego preparatu.
Lakierowanie zębów u dzieci powinno przeprowadzać się raz na trzy miesiące, natomiast u dorosłych raz na sześć miesięcy.

Lakowanie bruzd zębowych

Znakomita metoda zapobiegania próchnicy szczególnie u dzieci: prosta, bezbolesna i skuteczna. Polega na wypełnianiu bruzd i zagłębień w zębach (zarówno mlecznych, jak i stałych) specjalnym materiałem ochronnym. Zabieg ten można wykonać jedynie w zębach nieobjętych procesem próchnicowym!

Jak należy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Prawidłowe szczotkowanie zębów trwa co najmniej 2 minuty. Prawidłowe czyszczenie zębów polega na wykonywaniu krótkich, łagodnych pociągnięć szczoteczką, przy szczególnym uwzględnieniu linii dziąseł, trudno dostępnych zębów tylnych oraz miejsc wokół wypełnień, implantów, koron, czy mostów. Należy skupić się na dokładnym szczotkowaniu wszystkich partii zębów według następującego schematu:

 • Czyszczenie zewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych.
 • Czyszczenie wewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych.
 • Czyszczenie powierzchni żujących.

W celu odświeżenia oddechu, należy również pamiętać o oczyszczeniu języka.
Stosowanie odpowiedniej pasty do zębów jest bardzo ważne. Obecna oferta past obejmuje szeroki wachlarz produktów przeznaczonych dla pacjentów o różnych zapotrzebowaniach np. ze zwiększoną ilością fluoru, wspomagające leczenie stanu zapalnego dziąseł, zmniejszające odkładanie się kamienia nazębnego, znoszące nadwrażliwość zębów, wybielające. 

Zapytaj naszą higienistę o odpowiednią dla siebie pastę do zębów. Dodatkowo zaleca się codzienne używanie nici dentystycznej. Odpowiednie nitkowanie usuwa płytkę nazębną i resztki pokarmowe z miejsc, które są trudno dostępne dla szczoteczki do zębów, tj. poniżej linii dziąseł i w przestrzeniach pomiędzy zębami. Ponadto jako uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej zaleca się stosowanie irygatora co jest szczególnie wskazane dla osób noszących aparaty ortodontyczne, mosty oraz korony protetyczne – również te osadzone na implantach. Płukanki, które odświeżają oddech, oczyszczają miejsca niedostępne dla szczoteczki, zwiększają podaż fluoru.

Umów wizytę